Craiova Bloggers Meeting
Încă unul? Nu. Doar impresii. Cam târziu (cam foarte) însă iniţial n-am vrut să comentez. Nu m-am putut însă abţine când am văzut cum stă treaba pe la alţii. Se discută despre blogging? Nu. Nici acolo, nici la noi. Cel puţin aşa zice Dida. Eh, mă rog, într-o mai mică măsură da. Se presupune că există voie bună. Nu. Toată lumea vine şi se laudă : eu fac nşpe mii de milioane de dolari din adsense, am serverul meu, am ‘jde mii de afişări pe zi şi o am cea mai lungă de-aici dintre toţi pentru că îi cunosc pe x şi pe y şi că mă cunoaşte z şi dublu ţ.
Dacă nu era Oana, nu-mi mişcam fundu’ de la căldura de-acasă pentru nimic. M-am dus iniţial pentru a mai scoate nasul afară puţin, că era zăpadă şi să mai stăm de vorbă. Normal, am plecat cu <<’tuţi gura mătii>> pe buze de-acolo, din acelaşi motiv ca şi Anca şi Alex.
Cum decurge un meeting oltenesc al bloggerilor? Păi, începem aşa :
- spam prin comentarii. la greu.
- îi avem în blogroll, dar nu-i invităm, că nu merită. sunt prea mici. nu, nu mă refer la mine, am mai spus de ce m-am dus la acel meeting, şi repet : dacă nu era Oana, nu mă duceam.
- se adună “o comunitate unită” care face consumaţie în Pirates. punct. Discuţii? Laude mă, restu’ nu ne interesează
- se invită persoane “cunoscute” (în afară de Jimmy de care auzisem fugitiv pe blogoree.ro) care se integrează instantaneu în grupul de discuţii : scot laptop-urile, şi dau click-uri pe reclame.
- în final, umplem readerele cu articole aducătoare de PR
Hai, înarmaţi-vă cu roşii. La semnalu’ sonor, poftă bună. Puteţi să aruncaţi, puţin îmi pasă. Hai, recunoaşte-ţi că nu-i aşa. Ce-am învăţat de la meetingul ăsta? Păi, s-o luăm punctat :
- Cristi e un băiat de treabă care promovează bloggeri şi care stă aproape de mine, ceea ce face zona centrală / stadion a Craiovei, locul cu cea mai mare densitate de bloggeri.
- pauzadecafea != pauzadetigara
- Oana nu poate plece de acasă şi să se întoarcă fără să mănânce un sandwich cald de la MG
- Cristi Doiu bea bere neagră
- ByRev (cer scuze, n-am reţinut numele) e bogat. Are blog şmecher, cu mulţi vizitatori, cu PR mare şi se făleşte cu asta. Aşa, şi?
- Jimmy o iubeşte pe Oana. Rău. Sentimentele sunt reciproce. Prietenii ştiu de ce (no more comments)
- Jimmy (ce scuze, nici ţie nu ţi-am reţinut numele real) e şi el bogat. Are şi el un blog şmecher, tot cu mulţi vizitatori, şi PR-ul mare e şi el prezent. Da, şi el se făleşte cu asta. Aşa, şi?
- Blogatu’ e un craiovean pe care nu l-am văzut niciodată pe stradă. Şi el am înţeles că e bogat, şi că are mulţi vizitatori şi că are şi un PR mare, dar nu se laudă aşa mult. Ah, e pe blogspot şi totuşi a făcut treabă bună. Bravo!
- SlimR = mnz = <<psihopatu’ din bălcescu>> = deţinătorul balcescu.ro = vânzător de adrese de email
- că
nuoricine îşi poate face blog şmecher, cu mulţi vizitatori şi cu PR mare. - că dacă pleci mai devreme de la o întrunire, motivul e că nu ai voie să stai până târziu în oraş. e în legislaţia româniei, ce mama dracului, nu ştiaţi?
Colaborare? Discuţii? Critici constructive? Concursuri? Prezenţă? Politeţe? Ce-ai mă, te-ai ţicnit? Sunt curios dacă în oraşul ăsta se poate lega ceva. Forumurile au dat-o în bară. În afară de craiovaforum.ro care e invadat de cocalari obsedaţi de aria de vânzări, restul sunt cantitate neglijabilă. Blogosferă? Mai e nevoie să mai comentez? Torrent trackere? Unul singur a rezistat în timp, dar a făcut căcatul praf restricţionând accesul doar la RDS Craiova. Raportul bun simţ/copiere engross de pe alte trackere e subunitar. Huburi? La fel ca şi torrent trackerele. IRC? A fost o dată ca niciodată… Portal? Da, unul foarte bun chiar. Atât de bun încât crapă cu 502 proxy error. Făcut în JSP, că e la modă. Sau … nu? “Fac pariu” că 2-3 oameni fără să fie imperios necesar să aibă prea multă experienţă în domeniu, ar pune pe picioare ceva mult mai frumos în PHP. Ce zici Cristi, greşesc?
eu am ramas cu pofta de sandwich de ieri : x
Ultimul articol a lui eQuilibru este Shit!
Wow Gabi, ai scris tot… Bravo. Adică… nu susţin scandalul care va urma probabil după ci faptul că nu eşti ipocrit să spui ”Ce super, iar blog meet, ce uniţi suntem” ci spui exact ce şi cum, din ochii tăi.
Ce ţi-am spus că în general nu se discută de bloguri, mă refeream la cele auzite din meeturile altor oraşe şi la faptul că nu se discută de blog la ideea de ”hai să facem ceva, hai să scriem bine de ceva ce trebuie îmbunătăţit, hai un proiect, o idee”…
Ultimul articol a lui Dida�este�Pagina 123
iniţial, am vrut să dau trackback-uri tuturor celor care au participat la acel meeting, dar apoi m-am răzgândit, probabil ar fi crezut sunt în căutare de vizitatori.
ştiu, o să-mi iau o groază de înjurături, da’ nu se pune…
oricum, nu regret în totalitate că am fost la acel meeting. doar în proporţie de 70-80%.
Man…Cluj, Iasi, Botosani, Valcea, Craiova…deja comunitatile de bloggeri se unesc.
Ultimul articol a lui krossfire este Sportul national al Romaniei
atunci la urmatorul meet vino tu cu idea unui proiect. oricum n-o sa vrea toata lumea sa colaboreze, dar daca 2-3 bloggeri vor sa faca , atunci este un succes.. niciodata nu vor participa toti, asta e clar
Aoleu de ce ma intrebi pe mine daca gresesti? In cazul meu nu,nu gresesti
.Eu chiar vad folositoare meetingurile astea… pe net fiecare isi creaza o identitate online,mai dur, mai smecher, mai “faimos, mai mare, mai mic, mai tare, mai slab etc. insa face to face e altceva… il vezi pe unu care se credea mare pula, ca tace si habar n-are despre ce se discuta… il mai vezi pe altul despre care auzisei ca e varza… ca are idei bune si incepi sa-l citesti mai atent… si tot asa.
Ultimul articol a lui Cristy2U este Profesorii nu au voie sa faca sex cu elevii
Cristy2U ba ca BINE LE ZICI!!!!!!!!
)
ma bagai si eu ca un cacat
Te plangi ca in Craiova nu se leaga nimic, nu a iesit cu forumu, cu trackeru, portal, nu stiu ce…pai asta mi se pare un lucru extrem de bun, pentru ca s-a incercat ceva. Daca era ca la mine de exemplu, sa nu se incerce nimic….era mai bine?
In privinta meetingului. Cand nu iti convine ceva, poti sa spui. Zic eu ca puteai sa propui sa se discute despre ceva anume daca vroiai neeaparat asta. Important e ca s-a organizat si ca ati avut si invitati din afara. Asa cum au fost, laudarosi, nerespecutosi…i-ati avut…asta inseamna ca blogosfera se pune in miscare, se incearca ceva chiar daca se reuseste chiar daca nu.
P.S: “îi avem în blogroll, dar nu-i invităm, că nu merită”. Parca statea altfel treaba cu “inscrierea”. Cine vrea se anunta si vine…sau gresesc?
Ultimul articol a lui RaPeRbOy este Leapsa Intelectuala
Blogtoşani Meet story…
M-am întors de la blogmeet. Ce ger e afară… Mă rog, să trec la subiect.
Ca întotdeauna, era să întârzii. Am ajuns însă la timp şi afară, în faţă la Dolce Vita, aşteptau băieţii: Andrei, Bogdan, Teofil, încă un Bogdan, Mihai (p…
Hai sa o luam in ordine.
Si eu am pagerank mare
) si nu ma laud, nu vin la meet-uri si uite ce bine imi e. Daca e cum zici tu, atunci pot spune ca sunt fericit ca nu am venit pana acum.
Cu tracker-ul te inseli amarnic. Iti spun asta pentru ca fac parte din staff si stiu cum sta treaba. A fost local pentru ca s-a vrut sa fie folosit doar pentru fiberlink craiova. Acum s-a dat drumu la fiberlink in tara. Nu se baga inca ip-urile de rds din tara pentru ca serverul nu poate face fata la prea multi useri. Daca esti generos si donezi un server atunci se va da drumul. Cu copierea de pe alte trackere
) =)). Avem la peste jumatate din torrent-uri pretime-uri mai bune decat orice tracker din tara
.
Cu forumul… nu e vina staff-ului ca sunt o gramada de taranoi care au internet in craiova. Doar nu vrei ca rds-ul inainte de a face contract cu tine sa iti dea un test sa vada daca esti friendly internet user
).
Cu proiectele… Am avut si eu unul, cu dida chiar, cu melodiile vechi, a uitat sa imi mai raspunda la mail… Este un exemplu. Nimeni nu se baga, poate 2-3 asa cum spunea si Zeffy, asta daca ai noroc. Cam atat, bafta!
Ultimul articol a lui Alexander este Firefox & IE password hack
câte un comentariu pentru fiecare.
Krossfire, tare mult mi-aş dori să se văd blogosfera românească mai unită, mai puternică şi reprezentată de oameni care merită respectaţi ca < < mari bloggeri >>
Zeffy, eu dacă fac un bloggers meeting, n-aduc mai mult de 5 persoane din Craiova. Hai, maxim 10. Iar din afară, m-ar costa cam mult să-i aduc pe cei pe care-i consider eu demni de luaţi în seamă.
Cristi, te întreb pe tine pentru că tu ai fost mai activ. Tu te-ai implicat mai mult şi că ai concluzionat aici că a ieşit frumos. Nu spun că n-a fost bine, dar nici “de neuitat” n-a fost. Sunt foarte bune meeting-urile, ehe… am cunoscut o groază de oameni pe la astfel de meeting-uri, dar nu vi frate şi începi şi te lauzi şi te aştepţi ca lumea să înceapă să te venereze
). ruxy, ai şi tu dreptate
ştii cum stă treaba
RaPeRbOy (hai că de data asta nu l-am mai pocit), aş prefera un locşor gen http://www.timisoaraonline.net. Degeaba se încearcă dacă nu se reuşeşte.
Am propus subiecte de discuţie, n-am stat nici eu mutu să nu scot o vorbă acolo, dar eu când observ anumite chestii … mi se cam taie. Oana cunoaşte situaţia.
Consider că e de bun simţ ca invitaţiile să se facă la fiecare în parte. Altfel,e ceva de genul : vine cine vrea, noi i-am anunţat pe ăia pe care-i vrem noi, aşa că nu ne pasă dacă veniţi sau nu. Mă rog, eu unul aşa văd lucrurile. Exemplu : ia imaginează-ţi urlătoarea situaţie : x-ulescu, se duce la o masă unde nu cunoaşte pe nimeni şi zice : eu sunt x. ceilalţi se uită la el ca la avioane străine : aşa, şi?
Alexander, eu nu sunt de acord cu tine vis’a'vis de prezenţa/absenţa. Cât despre tracker, nu vreau să o dau în polemici, îmi place să cred că am trecut de perioada când “lasă, că pun eu mâna pe tine şi-ţi rup picioarele” era replica ce-o găseam la adresa mea prin destule locuri. Mă rog, nu asta contează. Ce vreau să menţionez e : fiberlink != singurul isp din craiova. Şi nu va fi. Mă duc, îmi vând un rinichi, cumpăr bandă garantată şi-mi trag eu ISP-ul meu, dar monopol în materie de acces internet nu mai vreau s-aud.
îţi recomand acest articol, scris de kro$$fire :
http://krossfire.wordpress.com/2008/01/03/sportul-national-al-romaniei/
Rds fiberlink = singurul isp serios din craiova. Doar nu ma duc la romtelepom sa platesc 9 euro pentru 80kb/s. Daca vrei sa stii toate detaliile pentru care nu s-a trecut la tracker national si de ce nu se va trece, da un buzz pe mess
.
Cu prezenta mea la meet-uri… am vrut sa vin la primul, dar din cate imi aduc aminte era exact in ziua in care aveam ceva important de aniversat
. Dupa am vazut impresiile si nu am prea vrut sa mai vin. Poate o sa vin, ca o sa fie destule
.
Cat despre “trasul pe cur” al lui krossfire iti pot spune ca multi aleg aceasta varianta tocmai pentru a nu-l refuza (jigni, unii considera refuzul o jignire) pe celalalt direct si de a-l face sa se simta prost. Adica sa dea ala vina pe tine, si toata lumea e fericita sau ceva de genul asta. Plus ca la noi oricum “trasul pe cur” a devenit un obicei…
Daca vrei sa avem o discutie mai ampla pe subiectele astea da un “bip” pe mess. Sau poate la urmatorul meet ne bagam in niste polemici si ii lasam pe restul sa se bata-n pr
).
Ultimul articol a lui Alexander este Firefox & IE password hack
Îmi place cum sună invitaţia asta la discuţie. La primul meet care se va mai organiza (dacă se va dori prezenţa noastră acolo, că deh… n-avem nu ştiu câte zeci/sute/mii de afişări pe fracţiunea de secundă) strigăm şi noi acolo prezent. Alfel decurge o discuţie când avem compania a două blonde
ba scrie dracu’ tot ce ai de spus intr-un comment ca asta nu e mod de-ati face commenturi
Ultimul articol a lui Cristy2U este Fata+Baiat=?
cristi, mi se îndoaie dacă sunt 1 sau 10 comentarii, doar că dacă scriam tot într-un comentariu, ieşea aiurea, se dădea peste cap design-ul. era prea mare. era mai mare decât articolul în sine. m-aş fi aşteptat de la tine la un răspuns la afirmaţia din final, legată de un portal.
nu spun nimic de portal decat ca in 2008 vor aparea 2-3 foarte bune… dintre care unul de la cf… eu nu stiu exact in care echipa o sa ma aflu momentan asa ca prefer sa ma abtin.
Ultimul articol a lui Cristy2U este Copii in parc…
[...] descoperit astăzi, căutând termenul “Craiova tracker” pe Google, un articol al cuiva care se plânge printre altele de faptul că trackerul craiovean – craiovahub.ro…. Am prea multe de spus încât să pot răspunde într-un comment la un articol care nu este [...]
ce adrese de mail vand eu bre?
Ultimul articol a lui SlimR este Craiova Tracker
aşa ai zis, clar, tare şi răspicat
“eu zilele ăstea i-am vândut lu’ shadow nu ştiu câte adrese de email”
remember?
nu i-am vandut “lui” shadow.
Ultimul articol a lui SlimR este Craiova Tracker